Nemokamasatsiėmimas

Nemokamas

atsiėmimas

Duomenųsaugumas

Duomenų

saugumas

Nemokamaspristatymas nuo 27€

Nemokamas

pristatymas nuo 27€

Pristatymasį užsienį

Pristatymas

į užsienį

Informacija:
+37063021094 +37063021094  |  info@pirktuve.lt
Informacija:
+37063021094  |  info@pirktuve.lt
Pageidavimai (0)

Ankstyvoji edukacija: 5 dažniausi mamų nusivylimai. Ar verta nusivilti?

2023-06-12 |Jurgita Juškaitė-Jakaitienė
Ankstyvoji edukacija: 5 dažniausi mamų nusivylimai. Ar verta nusivilti?


Mamos tampa poetėmis, kai migdant pritrūksta lopšinių. Virsta restorano šefėmis, kai košę lėkštėje paverčia žydinčia pieva. Ir raudonnosiai gydytojai-klounai nežino tiek linksmų būdų, kaip ligoniukui sugirdyti vaistus. Jos taps bet kuo, kad mažylis jaustųsi geriau.

O kur dingsta mamų kūrybiškumas vaikų lavinime? Pakanka paduoti popierių su pieštuku ir laukti gimstančio šedevro? Teks nusivilti, kai iškart taip neatsitiks.

Ankstyvąja vaikų edukacija užsiimu 15 metų ir pastebėjau 5 situacijas, sukeliančias tą nusivylimą.

Įrankių pažinimas. 95 proc. mamų sutrinka, kai gavęs popierių ir pieštuką, vaikas glamžo, plėšo, kramto, bet tik jau ne rašo. Viskas gerai - pradžioje mažylis turi patyrinėti, ką gavo ir ką su tais daiktais galima padaryti. Juk gavusios naują telefoną irgi pirmiausia žiūrit, kaip kas įsijungia, kokią melodiją parinkti skambučiui. Ir mums, ir dvimečiams įrankių pažinimas - pirmasis mokymosi etapas. Leiskite tai daryti drąsiai.

Etapų supratimas. Atlikdamas užduotėles, jūsų mažius turi pereiti keletą etapų. Pavyzdžiui, įveikiant labirintą, jam reikia šių įgūdžių: 1. Mokėti laikyti pieštuką. 2. Brėžti liniją įvairiomis kryptimis. 3. Atlikti loginę užduotį. Nenusivilsit, jei suprasit, kuriame etape yra mažylis. Pamažu padėkit tobulinti įgūdžius savarankiškai atlikti užduotį.

Kūrybiškas paskatinimas. Vaikai mėgsta padėti kitiems. Ir „Kučio“ užduotyse mažyliai pagelbėja herojams. Paaiškinkit, kam jie padės šį kartą. Tarkim, užduotis su lipdukais ant drugelių sparnų. „Drugeliai nepaskrenda, padėkim jiems!” O užklijavę sušuksim: „Valio! Jie nuskrido!“. O padėjus meškiukui papuošti spurgą taškiukais-pabarstukais, vaiką pralinksmins jūsų „meškiukiškas“ balsas: „Om niom niom skani spurgelė, ačiū tam, kas ją padarė“. Edukacija tampa smagiais žaidimais ir mažylis mėgaujasi atlikdamas užduotis.

Lyginimas su kitais. Mamos didžiuojasi savo vaikų pasiekimais. Ir kaltina save, jei jie nepadaro, ką moka kiti bendraamžiai. Ilgametė darbo su vaikais patirtis rodo - vaikai ne visus įgūdžius įgyja vienu metu. Vienas brūžina pieštuku jau vienerių, kitas pamėgsta spalvinti tik 2,5. Ir tai - normalu. Skatinkit veikti, bet nesigraužkit, jeigu nenori. Be to, daug smagiau ką nors daryti, jei gali pasigrožėti savo darbu. Surenkite namuose mažylio darbelių parodą. Nuvežkite jo darbelį dovanų seneliams. Džiaugsmas dovanojant ar matant savo darbus, skatina daryti daugiau.

Skirtingų priemonių naudojimas. Vieni vaikai drąsiai viską liečia, čiumpa, taško. O kiti ir ant žolės basi nelipa. Vaikai skirtingai jautrūs, ne viską liečia su malonumu. Tačiau lietimas – būtinas pažinti, suprasti ir išmokti. Sudominkit pamažu, nuo mėgstamų dalykų. Smagu žaisti su vandeniu? Įmeskim įvairių daiktų ir žiūrėkim kas bus, kai sušlaps. Kas atsitiks vandeny su ledu ar miltais? O jeigu įdėsim dažų? Darosi vis smagiau ir įdomiau. Prijungiame smulkiosios motorikos lavinimą. Piešimas pirštais. Į dažus vieni merkia visus pirštus iškart. Kiti – net bijo pabandyti. Čia padės du dalykai: mamos pavyzdys (drąsiai merkite pirštus ir rodykite, kaip smagu) ir skirtingos dažymo priemonės. Imkit kamštuką, ausų krapštuką ar išpjaustytą bulvę. Vaiką pradžiugins skirtingi antspaudai ir pažins daugiau tekstūrų. Taip užsinorės pažinti vis daugiau.

Mamos, būkite kūrybingos mokytojos. Mokymas ir mokymasis virs smagiu žaidimu supratus, kad viskam savas laikas, mokytis reikia palaipsniui ir, svarbiausia, tuo mėgautis.

 Jurgita Juškaitė-Jakaitienė KUTIS serijos knygelių ir žurnalo KUTIS kūrėja